Edukacja 2014

Przyszłość branży edukacyjnej jest czasami mniej przewidywalna od trendów w modzie. Te ostatnie kształtują projektanci mody, zaś w przypadku edukacji praktycznie wszystko zależy od ustawodawcy. Wystarczy wspomnieć o wprowadzeniu na maturze obowiązkowego egzaminu z matematyki. Zszokowani humaniści masowo zaczęli zapisywać się na uzupełniające kursy z tego przedmiotu. Zwrot w stronę nauk ścisłych potwierdzają ostatnie wydarzenia – władze uniwersytetu w Białymstoku chcą zlikwidować kierunek filozofia, ponieważ ich zdaniem jest nierentowny. Od dawna mówi się, że dobrze wybrany kierunek studiów to nie ten, który się lubi, tylko taki, po którym znajdziemy dobrze płatną pracę. Problem z tym ostatnim mogą mieć absolwenci politologii, filologii polskiej i europeistyki. W tej sytuacji większy nacisk kładzie się na kierunki techniczne i ekonomiczne. To duża szansa dla nowo powstałych sieci szkół. Niektóre z nich istnieją co prawda od wielu lat, ale dopiero niedawno zdecydowały się na sprzedaż licencji. Wśród tych, którzy dostrzegli w „modzie na matematykę” dobry biznes, znaleźli się m.in.: EarlyMath, Galileusz, Szkoła Matematyki 2plus2. Zarabia się nie tylko na nastolatkach przygotowujących się do egzaminu maturalnego i na studia, ale także na kilkuletnich dzieciach, których rodzice od małego chcą zainteresować światem liczb, wykresów i eksperymentów laboratoryjnych.
Szkoła na językach
Według Raportu o franczyzie w Polsce liczba szkół językowych działających na licencji na początku 2013 roku wynosiła blisko 700. Co roku przybywa tego typu placówek, dlatego walka o klienta rozgorzała na dobre. Jej celem są nie tylko dorośli, ale już nawet niemowlaki. Wbrew pozorom niepełnoletni klient ma wiele do powiedzenia. Od tego, czy uczeń wychodzi ze szkoły uśmiechnięty, zależy, czy rodzice będą chcieli, aby kontynuował tam naukę w kolejnym semestrze. Dlatego jeśli zdecydujemy się na franczyzę, nie wystarczy tylko ocenić poziom nauczania wybranej szkoły. Trzeba także sprawdzić, czy materiały dydaktyczne są dla dzieci i młodzieży wystarczająco atrakcyjne – wizualnie oraz pod względem poruszanych tematów.
Wybierając franczyzodawcę, warto kierować się nie tylko wysokością kosztów inwestycyjnych, ale także opiniami uczniów. Fora internetowe są pełne wpisów polecających lub odradzających konkretną szkołę. Przed wejściem w biznes należy znaleźć dobry lokal, czyli taki, który znajduje się na osiedlu, najlepiej w pobliżu publicznych placówek edukacyjnych.
Zainteresowanych poprowadzeniem szkoły na licencji nie brakuje. Wśród nich znajduje się spora grupa nauczycieli, którzy już wcześniej udzielali korepetycji, działając w szarej strefie. Druga grupa to nauczyciele niepewni swojej etatowej przyszłości. W ostatnich dwóch latach pracę w szkołach publicznych traciło po 7 tys. nauczycieli. Trudno, żeby wszyscy z dnia na dzień się przekwalifikowali, dlatego warto zainteresować ich ofertą poprowadzenia prywatnej szkoły.
Przed wejściem w biznes edukacyjny trzeba zadać sobie kilka pytań: do jakiej grupy wiekowej będzie skierowana oferta, czy zajmiemy się rozwojem intelektualnym lub fizycznym kursantów, w końcu jak rynek będzie wyglądał za kilka lat. Odpowiedzi na te pytania częściowo uzyskamy od franczyzodawców, którzy na bieżąco śledzą planowane przez rząd zmiany. W wyborze pomoże nam także potencjał lokalu, gdzie będziemy uczyć. W przypadku dużej konkurencji w okolicy postawmy na większą specjalizację – oprócz matematyki i języka angielskiego organizowane są także zajęcia z chemii i fizyki oraz lekcje języka francuskiego, a nawet chińskiego i japońskiego. Inwestycję w prywatną szkołę trzeba zaplanować z takim wyprzedzeniem, aby wystartowała we wrześniu, wraz z początkiem roku szkolnego. Każdy inny okres będzie niewłaściwy. Pierwszy semestr z pewnością okaże się najtrudniejszy, dlatego trzeba być przygotowanym, że przez pierwsze sześć miesięcy będziemy do biznesu dokładać. Po wyrobieniu sobie dobrej opinii na rynku i pozyskaniu stałych klientów możemy zacząć myśleć o poszerzaniu oferty o inne kursy lub poziomy nauczania języków. Każdy klient wie, że inwestycja w wykształcenie prędzej czy później się zwróci. Oby inwestycja w biznes zwróciła się wcześniej.

ZOBACZ W KATALOGU



























PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Emotka – sieć edukacyjna oferująca zajęcia dla dzieci – rozwija się w modelu franczyzowym i poszukuje nowych partnerów. Firma specjalizuje się w programach uczących dzieci radzenia sobie z emocjami i budowania relacji społecznych.
Justyna Pryszcz zrezygnowała z etatu i w kilka miesięcy uruchomiła szkołę językową La Mancha. Co sprawiło, że się odważyła – i jak wygląda teraz jej życie?
– Dzikie Pląsy to spójna marka, będąca kompleksową odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnego rodzica – mówi Dorota Kurkowska, dyrektor ds. franczyzy marki Dzikie Pląsy.
Właścicielka Speaky Frog postawiła na własną metodę nauki angielskiego, która uwzględnia potrzeby dzieci z dysleksją, dysgrafią, ADHD i w spektrum autyzmu. Jak jej poszło?
Właścicielka kameralnej szkoły języka angielskiego Speaky Frog chce się podzielić swoim konceptem. Co oferuje?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
PapaGyros startuje z franczyzą. Co ma do zaoferowania franczyzobiorcom?
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Legendarny amerykański brand wchodzi do Polski i otwiera rynek dla inwestora z ambicją i kapitałem. Do wzięcia masterfranczyza, która może stać się jedną z największych sieci gastronomicznych w kraju.
Wendy's, międzynarodowa sieć restauracji szybkiej obsługi z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, ogłosiła niedawno plany ekspansji na kilka rynków europejskich, które obejmują także Polskę.
POPULARNE NA FORUM
Żłobek
Hej! Chciałabym otworzyć żłobek- macie doświadczenia z jakąś franczyzą? Może jest tutaj jakis właściciel, który zechciałby ze mną porozmawiać nt. opłacalności...
Praca licencjacja - franczyza McDonald's
Piszę pracę licencjacką na temat franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej na przykładzie McDonald 's. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety...
Akademia Bystrzaka
Podłączam się do pytania.
Akademia Bystrzaka
Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?
Wirtualna Asystentka?
Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...
Wirtualna Asystentka?
Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...
Czy warto zainwestować w szkołę językową?
Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...
Z korepetytora na dyrektora
Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...